ברכה אחרונה על עוגה

שאלות בהלכה (ע"פ שיטת אדמו"ר הזקן)

מנהל: הרב אלאשוילי

מרדכי קירשנבוים
הודעות: 24
הצטרף: ג' מאי 16, 2017 12:02 am

ברכה אחרונה על עוגה

הודעה שלא נקראהעל ידי מרדכי קירשנבוים » א' יוני 30, 2019 8:22 pm

בסדר ברכות הנהנין (פ"ג ה"ב) מביא אדה"ז מחלוקת בדין ברכה אחרונה על תבשיל העשוי מתערובת מין דגן עם דבש ומינים אחרים, כאשר אין בשיעור פרס מהתערובת כזית דגן, י"א שברכתו על המחיה וי"א שברכתו בורא נפשות.
וברצוני לברר כמה נקודות באופן החישוב של כזית בכדי אכילת פרס:
א. מהם החומרים שיש למודדם ביחס לכמות הקמח – האם צריך שיהיה יותר מ-16.6 אחוז של קמח ביחס לבלילה כולה, כולל המים והשמן והביצים, או שהמים נחשבים יחד עם הקמח, וצריך רק כנגד השוקולד ואגוזים וכיו"ב?
לדוגמא: עוגת טורט פשוטה יש בה כ-20 עד 25 אחוז של קמח ביחס לכל הבלילה (לפי משקל), בעוגות משובחות קצת שמחליפים אפילו רבע מכמות הקמח באגוזים ושקדים טחונים יכול להגיע ל-15 אחוז קמח בלבד בכל העיסה, ואז הברכה אחרונה על עוגה זו תהיה נתונה במחלוקת.
ב. כיצד צריך לשער את הכמות, לפי משקל או לפי נפח?
כלומר, כוס מדידה רגילה של 240 סמ"ק, מכילה בסך הכל כ-140 גרם קמח, היינו שהנפח של הקמח הוא פי 1.7 לערך מהנפח של המים.
לדוגמא: כאשר יש לנו עוגת טורט שיש בה 150 גרם קמח ועוד 850 גרם של אגוזים וביצים וכו', אם נמדוד את החומרים לפי משקל, יצא לנו שיש סה"כ 15 אחוז קמח והברכה נתונה בספק, אבל אם נחשב לפי נפח יצא לנו שיש בה קצת יותר מ-250 סמ"ק קמח, שזה 23 אחוז מהבלילה כולה (1,100 סמ"ק), וא"כ לדברי הכל ברכתה מזונות.
ג. כאשר העוגה מורכבת משני שכבות, ובשכבה התחתונה יש יותר מ-16.6 אחוז של קמח, אבל יחד עם השכבה העליונה יש פחות מ-16.6 אחוז קמח (לדוגמא, עוגות גבינה רבות) – האם מחשבים את שני השכבות יחד או את השכבה התחתונה בלבד.
[כמובן שאני מתכוון למצב כזה שהקמח ניתן בשכבה התחתונה לא רק להדביק אלא גם לתת טעם ולהשביע, כי אחרת אפילו הברכה ראשונה היא שהכל, ואין בכלל שאלה לגבי ברכה אחרונה].
ד. המשנה ברורה (סי' רח ס"ק מח) כותב שבכל מקרה של תערובת של מין דגן עם דבש וכיו"ב, יש להחמיר שלא לברך על המחיה עד שיאכל כזית דגן. וכ"כ אדה"ז לגבי פת של קמח דגן עם קמח קטניות (סבה"נ פ"ח ה"ג). ורציתי לדעת האם לפי מנהג חב"ד גם מחמירים לאכול כזית דגן בנוגע למזונות או לא.
[ירדתי בכל זה לפרטים קטנים כיון שכל אלו נוגעים לי למעשה].

הרב אלאשוילי
הודעות: 1455
הצטרף: א' מאי 15, 2016 11:45 am

Re: תשובה

הודעה שלא נקראהעל ידי הרב אלאשוילי » ג' יולי 02, 2019 12:44 pm

א) כנגד השוקולד והאגוזים וכו'. ב) לפי נפח. ג) אם נאפו יחד משערים הכל יחד. אבל במקרה כזה כדאי לאכול כזית דגן ממקום אחד, ואז בודאי יתחייב בברכה אחרונה. ד) הרי מפורש בסדר ברה"נ פ"ג ה"ב שדי אם יש כזית בכדי אכילת פרס בתערובת.


חזור אל “שאלות בהלכה ומנהג”

cron