קיפול זקן

שאלות בהלכה (ע"פ שיטת אדמו"ר הזקן)

מנהל: הרב אלאשוילי

אורח ד

קיפול זקן

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח ד » ה' אפריל 19, 2018 6:53 am

בבדה״ש קמו,כא כ׳ שהטעם דמותר לקפל שערות הזקן ואינו אסור משום בונה, הוא מצד שאין דרך העולם בכך. ושם דמזה הסברא גופא לאלו שכן קופלן אסור ליתן שמה מחט להחזיקה, דמכיון שאין דרך העולם בכך נחשב למשוי. ושאלתי הוא, דכהיום שיש כו״כ אנשים המקפלין זקנם, האם אסור בשבת, לכאורה היה צריך להיות? ואי מותר האם יש טעם להיתר שכו״כ מניח איזה דבר בזקנם להחזיקה מקופל?

הרב אלאשוילי
הודעות: 1425
הצטרף: א' מאי 15, 2016 11:45 am

Re: תשובה

הודעה שלא נקראהעל ידי הרב אלאשוילי » א' אפריל 22, 2018 3:59 am

א) מצד אחד קיפול הזקן כיום הוא דבר מצוי וממילא יש מקום לאסור, אך מאידך אם לא יקפל יש ענין של כבוד הבריות, לכן נראה שלא יקפל באופן חזק כמו בחול אלא קיפול רפוי קצת.
ב) בסי' שג סי"א אדה"ז אוסר לצאת במחט (והוא הדין סיכה) התחוב בשערות הראש, וממילא הוא הדין גם באיש, ולפלא שהקצות השולחן לא הזכיר זאת.

אורח ד

Re: קיפול זקן

הודעה שלא נקראהעל ידי אורח ד » א' אפריל 22, 2018 9:47 pm

לכאורה אי"ז פלא על הקצה"ש כלל, שהרי הוא הולך בשיטתו (וכ"ה שיטת כו"כ פוסקים) בקצה"ש קטו, הערה כט, דבנוגע להא תלוי בהזמן ומקום ואי הוה הדרך מותר לצאת בה. ע"כ אי יתיר מצד כבוד הבריות למה תהא אסור לצאת בה?

הרב אלאשוילי
הודעות: 1425
הצטרף: א' מאי 15, 2016 11:45 am

Re: תשובה

הודעה שלא נקראהעל ידי הרב אלאשוילי » ב' אפריל 23, 2018 11:21 am

אז לפי דעתך משום כבוד הבריות נתיר גם קיפול הזקן (איסור בונה) וגם תחיבת סיכה בזקן ולצאת בה לרשות הרבים או עכ"פ לכרמלית? אמנם יש פוסקים שמתירים להקל בסיכה התחובה בזקן (כגון הבאר משה, כמובא בפסקי תשובות), אך ההולכים בשיטת אדה"ז צ"ע איך אפשר להתיר זאת.


חזור אל “שאלות בהלכה ומנהג”

cron