ציצית

שאלות בהלכה (ע"פ שיטת אדמו"ר הזקן)

מנהל: הרב אלאשוילי

מנחם מענדל איידעלמאן

ציצית

הודעה שלא נקראהעל ידי מנחם מענדל איידעלמאן » א' אוקטובר 22, 2017 2:36 pm

שלום
חוטי הציצית שלי נקרעו קצת אבל יש להם השיעור דהכשר בדיעבד
וגם הקשר האחרון (לחוץ) הותר וכמה מהחוליות הלכו
וגם אם אני חוזר וכורך וקושר ישאר השיעור דהכשר בדיעבד
השאלה היא: הרי ישנו דין שלכתכחילה כשעושים את הציצית חייב להיות שכל החוטים יהיו שלמים ואם לאוו פסול וכל הבדיעבד זהו רק אם נפסקו לאחרי שעשה הציצית,
וא''כ האם כשאני אעשה החוליות והקשר הנ''ל שבזמן הזה שאין לנו תכלת הם רק ''מנהג'' בכל זאת יהא נחשב שעכשיו אני עושה הציצית וחל עלי הדין הנ''ל והציצית יהיה פסול,
או מכיון שהם רק מנהג נחשב שהציצית כבר עשוי ולא חל הדין הנ''ל?

תודה

הרב אלאשוילי

Re: תשובה

הודעה שלא נקראהעל ידי הרב אלאשוילי » א' אוקטובר 22, 2017 11:11 pm

איני יודע מה הפירוש הכשר בדיעבד, נא תפרט.

מנחם מענדל איידעלמאן

Re: ציצית

הודעה שלא נקראהעל ידי מנחם מענדל איידעלמאן » א' נובמבר 12, 2017 2:35 pm

כוונתי היתה כך:
לכתחילה: כשקושרים את הציצית מחדש צריך שיהא בכל אחד מהח' חוטים י''ב גודלין שלמים ואם לא פסול
משא''כ בדיעבד: דהיינו לאחרי שכבר גמרנו הקשירה (והי' בכל חוט אורך די''ב גודלין - כי אם לא, הוא פסול כנ''ל) ואז נחתכו מקצת החוטים, כשר (ככל ההלכות שבזה).
ולפי זה אם יש לי ציצית שנחתכו מקצת החוטים באופן שנשאר כשר (דהיינו בדיעבד) ואז הסרתי הציצית מכנף זה וקשרתי אותו בכנף אחר - פסול (כי כשקושרים מחדש, החוטים חייבים להיות שלמים כנ''ל)
בנדו''ד קרה כך: שהי' לי ציצית שנחתכו מקצת החוטים באופן שנשאר כשר ואז – לא הסרתי הציצית לגמרי מהכנף אלא - הוסר רק הקשר האחרון ז''א החמישי וגם הוסרו כמה מהחוליות, ואז כרכתי בחזרה החוליות החסרות וקשרתי קשר האחרון.
השאלה היא: האם זה שאני כורך בחזרה החוליות האחרונות וכו' נחשב כמו שקשרתי מחדש הציצית בכנף וחל הדין הנ''ל שהחוטים חייבים להיות י''ב גודלין שלמים ומכיון שבנדו''ד אינם שלמים - הציצית פסול,
או אולי מכיון שהותר רק הקשר האחרון וכמה מהחוליות האחרונות – שאינם אלא מנהג, אין זה נחשב שהוסר הציצית מהכנף ולכן כשכרכתי וקשרתי בחזרה הקשר האחרון אין זה נחשב לקשירה מחדש (ולא חל הדין הנ''ל), והציצית יהי' כשר ?

הרב אלאשוילי

Re: תשובה

הודעה שלא נקראהעל ידי הרב אלאשוילי » ב' נובמבר 13, 2017 5:48 am

לקח לך שלושה שבועות להבהיר את השאלה...

בכל אופן התשובה היא שאין זה נקרא שאתה קושר מחדש, אלא מחזק ומתקן את הקיים, והציצית עדיין כשרה.

חזור אל “שאלות בהלכה ומנהג”